Anna Nasiłowska
Wielka ciekawosc Wielka ciekawość, Elżbieta Lempp - foto, Anna Nasiłowska - tekst. Wydawnictwo: Bosz, Olszanica 2006.

Omówienie:

Wielka ciekawość, album, ISBN 83-89747-59-6. Projekt artystyczny polegający na połączeniu tekstu i fotografii, po raz pierwszy wykorzystany na wystawie w Galerii Manggha w Krakowie w 2005 roku. 69 fotogramów czarno- białych. Tematem zdjęć są dzieci, tekst - w zasadzie opiera się na zapisach z książki Czteroletnia filozofka, choć w nowym opracowaniu i z nowymi pomysłami.

Zawiera także: wiersz Wisławy Szymborskiej “Mała dziewczynka ściąga obrus”.

“Czteroletnia filozofka” ukazała się w 2004 roku w Wydawnictwie Literackim i jako książka zaczęła żyć własnym życiem. Miała swoje przygody - jedną z nich było spotkanie z cyklem fotograficznym Elżbiety Lempp, co po raz pierwszy zaprezentowane zostało w maju 2005 roku na wystawie w Galerii Manggha w Krakowie. To było zetknięcie dwóch rzeczywistości: słowa i obrazu. Cykl fotograficzny przedstawiał świat wielu dzieci utrwalony w migawkach z wielu kontynentów. Mimo różnych kultur i języków było to udane spotkanie, bo świat wyobraźni jest jeden.

Tekst do albumu został specjalnie opracowany, weszło tu też sporo nowych pomysłów.

Słowo i obraz nie zawsze do siebie idealnie przylegają. Czasami nawet kłócą się. Otwiera się między nimi przestrzeń przygody. To jednak poważna zabawa: w poznawanie świata, w zadawanie mu pytań. My, dorośli, często uważamy, że odpowiedzi są oczywiste. To tylko złudzenie.

indeks książek