Anna Nasiłowska
Wielka ciekawosc Wielka Wymiana Widoków, tekst prozatorski i fotografie Anna Nasiłowska

Wydawnictwo: Green Gallery Izabela Wojciechowska, Warszawa 2008, s. 132, ISBN 978-83-922384-4-7.

Fotografie i proza, autorski projekt łączenia obrazu i tekstu.

Omówienie:

Na książkę składa się zbiór fotografii z podróży do Afryki i po Europie, głównie - latem i jesienią 2007 roku. Nie pokazują one typowych spostrzeżeń turysty. Starają się wydobyć zagadkę tajemniczej, intensywnej obecności człowieka, nawet w miejscach, gdzie go nie widać, gdzie pozostawił po sobie jedynie wątły ślad. młe prozy, napisane specjalnie do fotografii, mówią o tym samym. O domyślnej obecności osób i ich emocjach, które wibrują w powietrzu. Tęsknota za niewidocznym, czy marzenie o czymś dalekim mogą wyczarować nowy wymiar świata. To książka do oglądania i do czytania - najlepiej wielokrotnego. I do snucia marzeń. A może jesteśmy nawet tam, gdzie nas nie ma?

Londyn, St. James Park

Postanowił zostawić coś po sobie. Księgę.

Zaczynać takie dzieło, to poważna sprawa i nie można zabrać się do tego byle jak. - pomyślał. Najpierw zamówił u introligatora oprawny tom sporego formatu. Starannie wybrał rodzaj papieru i okładkę. Czekał niecierpliwie na efekt. Gdyby introligator nie wykazał staranności, już na starcie byłaby katastrofa. Starannie obejrzał, zanim zapłacił. Dzieło było bez zarzutu.

Teraz ma w ręku księgę swojego życia. Czuje jej wagę, pokaźne rozmiary i jest zadowolony.

Kupił złoty pisak i na pierwszej stronie umieścił napis: Historia mojego życia. Stylizowane litery, lekko gotyckie. Długo ćwiczył krój czcionki.

Na tym poprzestał. Przegląda kartki i podziwia księgę. Cudowna gramatura papieru, nie za wiele gładkości i niezbyt porowaty. Szlachetny welin! Rodzaj bieli - absolutnie doskonały. Karty pięknie szyte. Nawet zapach - nieuchwytny, a jednak jakże istotny.

W końcu nie musi jej nawet pisać, skoro nie wie, jak brzmi pierwsze zdanie. Nie może go znaleźć. Urodziłem się... Nie, coś było jeszcze przedtem.

Codziennie przegląda białe karty. Jest szczęśliwy.

indeks książek