Anna Nasiłowska
domino Maria Pawlikowska-Jasnorzewska czyli Lilka Kossak. Biografia poetki, Algo Toruń (2010). ISBN 978-83-89683-45-8

Nowe ujęcie biografii poetki, krytyczne wobec wspomnień siostry Magdaleny Samozwaniec. Opowieść o jej życiu i twrczości, przyjaźniach, miłościach. Portret epoki i środowiska.

Twarda oprawa, ilustracje, 304 strony.

Autor biografii umawia się z czytelnikiem, że niczego nie zmyśli i zbuduje swoją opowieść wyłącznie ze znalezionych kamyczków, a nie z wytworzonych specjalnie elementów fikcji literackiej. Ale najlepiej jest, gdy ostateczny efekt i tak niewiele różni się od powieści: możemy wyobrazić sobie bohaterów i zobaczyć jak się zmieniają.

Anna Nasiłowska

Poezja to inny sposób poznawania i wyrażania świata niż snucie opowieści. Dobrze jest jednak, jeśli o życiu poety można opowiedzieć. Pozwala to wyjaśnić niejedną zagadkę twórczości, a przede wszystkim przedstawia samą osobę - z jej zwykłymi kłopotami życiowymi i niezwykłymi tajemnicami artysty.

Rozumiała to dobrze siostra Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej, Magdalena Samozwaniec. Od napisania dwóch tomów jej wspomnień upłynęło już dużo czasu, i na pewno na wiele rzeczy można spojrzeć zupełnie inaczej niż siostra poetki, obdarzona talentem satyrycznym i zaborcza w swoich uczuciach wobec Lilki. Obie należały do malarskiego rodu Kossaków, ale wybiegły daleko poza rodzinne upodobania do polskiej tradycji, koni i błysku ułańskich szabel. Twórczość Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej wciąż fascynuje i mimo upływu lat jej poezja wydaje się nowoczesna.

A więc są powody, by opowiadać dalej...

indeks książek